3 tipy, jak zařadit angličtinu do každodenního života bez aplikací, internetu a dalších pomůcek moderní doby

Pokud se učíte anglicky nebo třeba zatím jen vaše děti, mohli jste číst spousty článků plných tipů, co dělat pro vaši angličtinu. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že to byla ve většině případů doporučení typu „použijte aplikaci na slovíčka“, „sledujte videa“, „poslouchejte písničky“, atd.

Nesnažím se vám teď tvrdit, že to není dobré a vůbec vám to nepomůže. Naopak. Já podobné věci také doporučuji. Jen se na to zkusme podívat z jiného úhlu pohledu a pro jednou nesáhnout po technologiích.

Mám ráda, když věci mají přesah, když si pro sebe můžeme odnést něco navíc. Když to pro nás má i nějakou vnitřní přidanou hodnotu.

Podívejte se na tipy níže a vyzkoušejte je. Nezaberou více času, než jim budete chtít věnovat. Stačí i jen pár minut.

1. Začněte den tím, že si společně řeknete, na co se daný den těšíte/netěšíte.

Nejen že nastartujete svůj mozek v angličtině, ale podělíte se se svými dětmi o své pocity a hlavně i ony s vámi. Možná každé ráno spěcháte do práce, nemáte čas na snídani a ani nic dalšího.  Tato krátká aktivita, vám zabere klidně jen minutu dvě a přitom vám i dětem může krásně nastartovat den. Na chvilku se zastavte, uvědomte si přítomný okamžik a řekněte si pár vět.

Někdo může namítnout, že vlastně neví, jak to říct a ani to nevyzkouší. Nevzdávejte to! Klidně můžete začít jen se slovy. Třeba jen coffee – yes, walk with the dog – yes, an evening shower – yes, a meeting at work – no… Děti mohou také jen heslovitě – my friend – yes, a game – yes, the lunch – no

Můžete také použít následující fráze:

I´m looking forward to…. – Těším se na….
I´m not looking forward to – Netěším se na….
Today I´m going to…. – Dnes se chystám na…
It will be awesome! – Bude to skvělé!
It will be terrible! – To bude děsné!
It will be boring! – To bude nudné!
It will be interesting! – To bude zajímavé!

2. Popisujte, co vidíte.

Určitě během dne nastane chvilka, kdy někde s dětmi čekáte, jedete autem, jdete nebo se procházíte. V případě že den trávíte doma, třeba jen vykouknete z okna.  Využijte tento okamžik a popisujte, co vidíte, co je kolem vás. Opět můžete říkat jen slovní spojení – the red car, the woman with the dog, the tall tree, the man holding the bag, atd.

Používejte fráze:

I can see…. – Vidím….
There is / are – Tady je / jsou….

Pro popis toho, co právě vidíte, co se děje, používáme přítomný průběhový čas. Např. The man is driving his car.

3. Zapište si 3 věci, které vám ten den udělaly radost a řekněte si je navzájem.

Opravdu si ty věci zapište, založte si nějaký sešit, deník. Zaprvé si procvičíte spelling (pravopis) a za druhé, když se k těm věcem za nějaký čas vrátíte, zejména tehdy, kdy vám nebude úplně hezky, tohle vám udělá dobře a vykouzlí úsměv na tváři.

Nebojte se toho, že jste třeba nezažili každý den něco super, extra, třeba takový výlet do Paříže. Soustřeďte se na maličkosti. Bude to „třeba jen“ talking with my friend (povídání s kamarádkou). Ale když nebudete mít příliš vydařený den, tak to právě nebude JEN, ale naopak to bude to, díky čemu si uvědomíte, že to v závěru nebyl úplně tak špatný den.

A na závěr si nezapomeňte popovídat o svých malých radostech, protože sdílená radost se rovná dvojnásobná radost!

So enjoy English every day!

Mou vášní je učení angličtiny a za svou praxi jsem posbírala mnoho zkušeností a poznatků. Díky tomu mohu dnes inspirovat rodiče a učitele, aby se s dětmi učili anglicky spolu, efektivně a strávili tak příjemné chvíle. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
  1. Aneta napsal:

    Super článek, Baru 😉

  2. Barča napsal:

    Jsem ráda, že se líbí. Děkuju:-)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.